Akustická stavebnice

Na začátku vypadají všechny poptávky stejně, s menšími rozdíly.

Tentokrát se nám ozvala jedna vzdělávací instituce a požádala nás o pomoc s akustikou zatím v jedné a výhledově v několika místnostech. Konkrétně se jednalo o to, že ve větší místnosti probíhají přednášky, zatímco menší místnost bývá využívaná pro natáčení videí. Problémem byla jako obvykle příliš dlouhá doba dozvuku, v tomto případě dokonce jedna z nejdelších, s jakými jsme měli tu čest v "zabydlených" místnostech.

Kromě velikosti je tedy rozdíl ve využití obou místnosti: zatímco u přednášek je potřeba dozvuk kultivovat tak, aby se hlas nesl srozumitelně až k nejvzdálenějším posluchačům a přitom se na něj nenabalil dozvukový balast, u natáčení videí s hutným, technicky zaměřeným obsahem, je naopak žádoucí dostat dozvuk zcela pod kontrolu. Dále také visela ve vzduchu otázka, které z obou místností se budeme věnovat dříve, bylo potřeba v první fázi vybrat jen jednu, přestože obě potřebovaly akutní úpravu.

Jak to už bývá, objevil se ještě jeden faktor. Většina naších panelů, na rozdíl od mnohých konkurenčních, se vyznačuje tím, že se na stěnu zavěsí jednoduše jako obrázek - nejčastěji na jeden vrut. Klienti vítají to, že nemusíme nic lepit na stěny a strop, což je velmi pohodlné v případě stěhování anebo změny dispozice místnosti. Avšak v tomto případě, kromě lepení, bylo také vrtání do zdí a stropů nežádoucí.

Z těchto podmínek se tedy začaly rýsovat požadavky na zcela nový produkt:

  • extrémní účinnost
  • bez vrtání a lepení na stěny
  • mobilní
  • modulární

Výzva je na světě, teď realizace. Extrémní účinnosti dosáhneme tak, že necháme objekt pohlcovat zvuk nikoliv pouze z čelní strany, jak je zvykem u plochých, nástěnných akustických panelů, ale pokud možno ze všech stran. Navrhli jsme konstrukci, díky které jsou minimalizovány dokonce i styčné plochy mezi jednotlivými díly skládačky - přestože zvenku to vypadá jako obyčejný hranol, uvnitř na zvuk čeká hotové bludiště. 

Když panel nemůže viset na stěně ani pod stropem, musí stát na podlaze. Klíčové bylo tedy nalezení optimálního poměru mezi rozměry, hlavně půdorysem, a hmotností jednotlivých dílů, potažmo celého systému. Díky dílům o půdorysu 60 x 60 cm, výšce 23 cm a hmotnosti 6 kg je možno stavět velmi stabilní akustické stěny, ať už podél stávajících zdí anebo jako paravány, opticky rozdělující prostor.

S rozměry a hmotností se také váže požadavek na mobilitu. Každý z dílů je možné hravě přenést, stěnu rozebrat a postavit na jiném místě. A to vše během chvilky. Systém v základním provedení neobsahuje žádné spojky ani kotvení (což mimochodem pro jinou situaci není problém přidat) - celá stěna se staví jednoduše: cihla na cihlu. Hmotnost jednotlivých dílů a tření mezi čalouněnými povrchy zajišťují stabilitu více než dostatečnou. Pokud by se však vyskytl požadavek na ještě vetší odolnost například vůči nárazu nebo opření osoby, je možné celou stěnu vyztužit rámem zhotoveným na míru dle velikosti aktuálně sestavené stěny. 

Celá stěna tedy sestává pouze ze dvou typů prvků: Triton, který je hlavním stavebním prvkem, zodpovědným za pohlcení naprosté většiny hluku, a pak Nereida, což je jen trochu zjednodušena třetina Tritonu a v celé skládačce zastává roli ukončovacího dílu řady. Výsledkem je stavebnice, se kterou je možné si hrát jak s Legem. Toto už je na vás a fantazii se žádné meze nekladou.

Na řadu tedy přišly nejdříve prototypy a důkladné měření. Po potvrzení předpokládané akustické funkčnosti bylo dalším krokem vytvoření vizualizace.

 

  

 

Opět se potvrdilo pravidlo - bílý velur je nejoblíbenějším povrchem. Samozřejmě barev umíme celou škálu a ani velur nemusí být jediným řešením. Avšak obliba této kombinace je nezpochybnitelná. 

A jak to tedy dopadlo?

 

Uběhlo trochu času a přišel nám velmi milý mail od klienta. Stavebnice si již našla své místo a začala velmi intenzivně sloužit. Její vliv na akustiku můžete ostatně posoudit sami: poslechněte si následující video.

 

Zdravím Vás, pan Branný,

sme moc spokojní, už natáčáme videa. A to, že nemusíme zvuk v postprodukci moc rešit nám hodne pomáhá :) Posílám jedno z videí, jak to u nás vypadá: 

 

 

 

Zpět do obchodu