Kolik panelů zlepší akustiku?

Zvykli jsme si akustické úpravy spojovat s místy, jako jsou nahrávací studia, Hi-Fi poslechové místnosti, hudební kluby a  zkušebny kapel, případně další podobné prostory zaměřené na hudbu a práci se zvukem. Nicméně kanceláře, školy, restaurace, úřady, čekárny, ale také třeba domácnosti a vlastně úplně všechny typy uzavřených prostor, ve kterých přebývají lidé, by měly poskytovat jistou akustickou pohodu. 

Avšak moderní trendy ve stavebnictví a interiérovém designu akustickou pohodu často opomíjejí. Což je docela velký problém především ze dvou důvodů: prvním je srozumitelnost mluveného slova a případně hudby. Druhým, mnohem závažnějším problémem, je pak hluková zátěž a z toho vyplývající zdravotní rizika, počínaje únavou a zhoršeným soustředěním, přes bolesti hlavy až po přetrvávající psychosomatické problémy.

To, že čtete tento článek, je nepochybně důkazem, že již máte nějakou vlastní negativní zkušenost. Například návštěva restaurace, kde je "kravál, až hlava třeští". Anebo celodenní pobyt v kanceláři či školní třídě, kde je potřeba vynaložit velké úsilí jen na to, aby se člověk vůbec domluvil. Příčinou je nevyhovující akustika. 

Jistě již také víte, že dnes je možno pořídit širokou škálu produktů, které vám pomohou z jakéhokoliv prostoru vytvořit akusticky příjemné místo. Jenže kdo se má v tom vyznat? Kolik je toho vlastně potřeba?

Připravili jsme pro vás dva nástroje, které vám pomohou získat alespoň orientační představu. Můžete to nechat zcela na nás. Anebo to můžete zkusit sami, pojďme na to.

 

Řešení na klíč

Nejjednodušší a nejprofesionálnější přístup je nechat vše na nás. Začít můžeme nezávaznou konzultací prostřednictvím e-mailu nebo telefonátu: konzultace jsou u nás vždy zdarma.

Důležitým krokem pro profesionální návrh akustických úprav je měření, které nám řekne podrobně, jaký je výchozí stav před úpravami. Ale poradíme si i v případech, kdy není možné měřit, například místnost se teprve bude stavět či rekonstruovat.

Na základě velikosti a způsobu využití prostoru pak stanovíme optimální stav, který zaručí adekvátní akustickou pohodu. Jiné to bude například pro jednací místnost, jiné třeba pro chodbu či vestibul a ještě jiné například pro obytný prostor, kde chcete v klidu relaxovat, případně poslechnout si hudbu či sledovat filmy.

Rozdíl mezi výchozím stavem a stavem žádaným pak vykompenzujeme buďto pomocí akustických panelů, jaké najdete na našem e-shopu, ale zhruba polovinu případů řešíme individuálně s ohledem na design, jaký si budete přát. Nejefektivnější bývají vestavby přímo na míru dané místnosti.

   

Akustický kalkulátor

Pokud vás baví hrát si s konfigurátory a hledat řešení, pak pro vás jsme připravili zjednodušenou on-line verzi akustického kalkulátoru, který sami používáme pro návrhy úprav. Vyzkoušet si to můžete na této adrese.

Je to hra. Je to konfigurátor, kde zadáte výchozí podmínky, zvolíte způsob využití místnosti a dál můžete sledovat, jakou změnu způsobí přidávání různých akustických panelů. Získáte tím především představu, kolik panelů daného typu je potřeba, abyste docílili změny k lepšímu.

Aby kalkulátor správně vypovídal o vaší konkrétní místnosti, je potřeba na začátku vložit hodnoty délky dozvuku ve výchozím stavu. Máte několik cest, jak tyto hodnoty získat. Nejpřesnější je měření, to pro vás můžeme zajistit my, anebo jakákoliv jiná společnost zabývající se seriózně akustikou. Nejjednodušší, avšak ne zcela přesné, je pak měření například pomocí nějakých volně dostupných programů anebo třeba pomocí aplikace v mobilním telefonu - toto je ovšem už velmi, velmi orientační. Nicméně i orientační výsledek může posloužit jako výchozí data pro kalkulátor, abyste se dozvěděli alespoň řádově, jaké množství panelů dokáže danou situaci vyřešit.

Zajímavou alternativou k měření je následující nástroj:

 

Simulátor dozvuku

Pokud nemůžete nebo nechcete dozvuk měřit, anebo si prostě chcete jen vyzkoušet různé varianty, připravili jsme pro vás Simulátor dozvuku, který najdete na této adrese.

Je potřeba zdůraznit, že hodnoty získané pomocí tohoto simulátoru jsou pouze orientační, avšak pomohou vám díky Akustickému kalkulátoru získat představu o množství panelů potřebných k efektivní změně akustiky ve vaší místnosti.

 

UPOZORNĚNÍ: oba nástroje jsou ve fázi vývoje a stále se pracuje na jejich vylepšení.

 

 

 

Zpět do obchodu